Kış Lastiklerini Takma Zamanı Geliyor

Kış Lastiklerini Takma Zamanı Geliyor
Tarih:

1036 Görüntülenme

Kış Lastiklerini Takma Zamanı Geliyor

Yayınlanma Tarihi:
Kışın kapımıza yavaş yavaş dayanmasıyla birlikte artık kış lastiklerini takma zamanı da gelmekte.


Kış ayları yaklaştıkça havaların soğuması, kar ve yağmur yağışları sebebiyle yollarda araba sürmek daha da dikkat gerektirmektedir. Aracın yol tutuşunu artırması amacıyla kış lastikleri veya yoğun kar yağışında zincir kullanımı artık zorunlu olmaktadır. Bilindiği gibi 1 Nisan 2017'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınladığı tebliğde ‘’Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir’’ denmiştir. Buna göre önceden ticari araçlar için zorunlu olan kış lastikleri 2017 Aralık ayı ile 2018 Nisan ayları arasında binek araçlar için de zorunlu hale gelmiştir. Kış lastiği kullanmayan araçlara ise 625 TL para cezası da kesilmeye başlanacak. Bu yüzden artık kış lastiklerini araçlarımıza taktırmaya başlamamız gerekmektedir. Eğer bir kış lastiğiniz yoksa bulunduğunuz semtteki oto lastikçilerine uğrayarak satın alabilirsiniz.

Kış Lastiklerinin Önemi

Kış lastikleri üretimi yapılırken silika teknolojisi kullanılarak lastiğin yolda tutunma özellikleri arttırılmaktadır. Silika oranı arttıkça ıslak zeminde lastiğin yol tutuşunu artırarak aşınma, yuvarlanma direncini azaltır. Kış lastiklerinin tutunma ve kavrama özelliği sadece karda veya buzlanmada değil hava sıcaklığının 7 derece altına indiğinde de devreye girmektedir. Bu yüzden araçlarımızda kullandığımız kış lastikleri karla kaplı zeminler için en uygun lastiktir. Kış lastikleri standart lastiklerin aksine araç hareket etmeye başladığında daha çabuk ısınır ve havanın soğumasına rağmen yapısı büzüşmediği için daha gergin durur bu nedenle desen aralığı sabit kalır ve tutunma kolaylaşır. Dişli desen yapısının bozulmaması aracın yol çekişini de arttırır.

Kış lastikleri içerisinde bulunan bu silika oranı nedeniyle standart lastiklere göre %40-%50 oranında daha verimli yol tutuşu ve frenaj sağlar. Kış lastikleri yalnızca kaygan zeminde veya karda değil yağmurda çamurda standart lastiklere göre daha fazla avantaj sağlar.

 

Semtinizde bulunan oto lastikçilerin listesini görebilmek için sitemizde bulunan oto lastikçileri kategorisine girerek semtinizdeki oto lastik satan veya takan firmaları bulabilirsiniz. Aşağıda popüler olan bazı oto lastik firmalarının listesi verilmiştir.


İLGİLİ FİRMALAR

MERİÇ OTO LASTİK

MERİÇ OTO LASTİK

Zeytinburnu'da her tür oto lastik tamiri, rot balans ayarları, çıkma lastik satı...

ATA LASTİK VE JANT

ATA LASTİK VE JANT

Her türlü lastik ve jant ihtiyaçlarınız firmamız tarafından karşılanmaktad?...

GNC JANT

GNC JANT

...

BAŞAK TİCARET

BAŞAK TİCARET

1999 Yılında kurulan ve kurulduğu yıldan bu yana dünyanın en büyük akü üre...