Yalıtım Nasıl Yapılır?

Yalıtım Nasıl Yapılır?
Tarih:

1092 Görüntülenme

Yalıtım Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi:
Evlerimizde ısı geçişini azaltarak ısınma masraflarını düşürmemiz için yalıtım yapmak zorunlu bir durumdur.


Yalıtım, en temel ve basit haliyle anlatılmak istenirse; herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarıya doğru olan veya dış ortamdan iç ortama doğru olan enerji akışının en aza indirgenmesi olarak tanımlanabilir. Yalıtım deyince aklımıza ilk olarak ısı yalıtımı gelse de bunun farklı çeşitleri de vardır:

  • Isı Yalıtımı: ortam içerisine dış ortamdan gelen, veya iç ortamdan dış ortama ısı geçmesini istemiyorsak ısı yalıtımı yapmamız gerekir,
  • Ses Yalıtımı: ısının yerine sesin dışarıdan bize gelmesini veya dışarıya iletilmesini engellemek,
  • Elektik Yalıtımı: elektriğin iletilmesini önlemek amacıyla yapılan yalıtım işlemi.

Evlerimizde bu üç yalıtım şekli de kullanılmaktadır. Fakat bunların içerisinde ısı yalıtımı bizi en çok ilgilendiren yalıtım şeklidir. Çünkü ısı yalıtımının olmaması doğrudan bize fazla harcama olarak dönmektedir. Kış aylarında evimizde ısı yalıtımı olmaz ise evimizde doğal gaz, kalorifer, soba gibi ısınma şekilleriyle ürettiğimiz ısı, evimizin duvarlarından dış ortama geçer. Böylece evimiz soğumaya başlar, evimiz soğumaya başladıkça daha çok yakıt kullanarak daha çok ısı üretmemiz gerekir. Bu yüzden ısı yalıtımı önemli bir konudur.

Neden Isı Yalıtımı?

Binalara yapılan ısı yalıtımı ile sadece kış aylarında değil yaz aylarında da iyi bir konfor elde edebilmekteyiz. Isı yalıtımının avantajlarını şöyle sıralayacak olursak;

  • Yalıtım yapılarak hem ısınma hem de soğutma harcamalarında yaklaşık %40 ile %60 arasında tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Yalıtım yapılan evlerde küf ve nem oluşumu tamamen son bulmaktadır.
  • Isınma için kullanılan kömür, doğayı kirletmekte ve doğalgaz ise tamamen ülke dışından satın alınmaktadır. Isınma yalıtımı ile bu yakıtların kullanımını azaltarak hem doğaya yardımcı oluyorsunuz, hem de ülkemizin enerji giderlerine harcayacağı parayı azaltarak ekonomimize yardımcı oluyorsunuz.

Enerji Kimlik Belgesi

Isı yalıtımı konusunu bireysel olarak düşünmeyip toplumsal olarak düşünmeye başladığımızda işler daha da vahim hale gelmektedir. Boşuna ve gereksizce harcadığımız her yakıt devletimizin dışarıdan daha çok enerji satın almasını gerektirmektedir. Bu yüzden ısınma giderlerimizi toplumsal olarak en aza indirgememiz gerekmektedir. Bu bağlamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Enerji Verimliliği Kanunu" ve 2008 yılında yayınlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmliği" ile yeni yapılan binalar 1 Ocak 2011 yılından itibaren zorunlu olarak Enerji Kimlik Belgesi almaya başladı. Eski yapılan binalar ise bu yönetmeliklere göre Enerji Kimlik Belgelerini 1 Ocak 2020 yılında almak zorundadır.

Artık yeni yapılan binaların belediyelerden en az  "C" sınıfı olacak Enerji Kimlik Belgelerini almak zorunda kalması ile; ayrıca eski binalarında en az "C" sınıfında olacak şekilde ısı yalıtımlarının yapılması zorunluluğu ile ülke olarak enerji tasarrufu konusunda iyi bir yol alacağı düşünülmektedir.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı yapılırken ilk olarak yapılacak olan cephe üzerindeki kirlilikler giderilir, yüzey üzerinde çatlak veya kırık yerler var ise dolgu malzemeleri kullanılarak bu yerler düzeltilir. Daha sonra ısı yalıtım levhalarının üzerine yapıştırıcı sürülerek duvara yapıştırılma işlemi gerçekleşmektedir. Isı yalıtım levhalarının duvara yerleştirilmesi esnasında dizilimi veya yanlarından taşan harçların temizlenmesi önemli olan konulardır. Bunlara dikkat edilmesi gerekir. Bu levhalar yerleştirildikten sonra yaklaşık bir gün içerisinde yapıştırma harcı kuruyacaktır. Fakat bu esnada dış etkilerle yerlerinden çıkma risklerine karşın levhara dübel takma işlemi yapılır. Daha sonra ısı yalıtım levharının üzerine iki kat olacak şekilde sıva yapılması işlemi ve donatı filesinin sıvanın içine yerleştirilmesi gerekir. Sıva tamamen kuruduktan sonra ise son kat olan dekoratif kaplama yüzeyi veya dış cephe boyaması işlemi yapılacak ısı yalıtım işlemi sonlandırılmış olmaktadır.

Yalıtım ve Mantolama Firmaları

Ülkemizde dış cephe yalıtım ve izolasyon yapılması bahsettiğimiz gibi zorunlu hale geldiğinden artık tüm binalarda yalıtımın yapılması gerekmektedir. Bu yüzden eğer evinizde yalıtım yok ise bir an önce yaptırmanız gerekir. Ülkemizde bulunan ve sizin semtinize yakın olan yalıtım ve mantolama firmaları ile görüşerek evinizin ısı yalıtımını yaptırabilirsiniz.

 


İLGİLİ FİRMALAR

ARCA MÜHENDİSLİK

ARCA MÜHENDİSLİK

Firmamız her tür İzolasyon Ürünü satışı, demirdöküm kombi satışı ve mon...

Asil Yalıtım

Asil Yalıtım

Toplam 7500 m2 kapalı ve 3000 m2 açık alan üzerine kurulu fabrikamızda modern te...

Uzuner İnşaat İç Dış Yapı Dekorasyon ve Taahhüt

Uzuner İnşaat İç Dış Yapı Dekorasyon ve Taahhüt

Uzuner inşaat iç dış yapı dekorasyon ve taahhüt, Temelden çatıya inşaat, tad...