Göz Sağlığımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Göz Sağlığımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Tarih:

1418 Görüntülenme

Göz Sağlığımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yayınlanma Tarihi:
Gözlerimiz vücudumuzun dış dünyaya açılan kapısıdır. Bu yüzden göz sağlığımıza özen göstermeliyiz.


Vücudumuzun en kıymetli organlarından biri olan gözlerimiz, bizi dış dünyaya dair olan biten herşeyden haberdar eder. Bu kadar küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen göz içerisinde on milyonlarca elektik bağlantısı mevcut olup aldığı bilgileri çok hızlı bir biçimde beyne gönderir. Beyinde toplanan bilgilerin %80'i gözden gelen bilgiler olup teknolojinin geliştirdiği en donanımlı kameralardan bile daha hassas bir yapıya sahiptir.

Gözün Anatomik Yapısı

Gözün anatomik yapısı incelendiğinde en dış kısmında kornea adı verilen saydam bir plaka bulunur. Kornea kendi bünyesinde bulunan açısal yapısı nedeniyle gözümüze gelen ışık demetlerini kırarak görüntüyü gözümüzün istenilen bölgesine doğru yöneltir. Kırılan ışık demeti göz içerisine ayarlanmış bir şekilde gelmesi gerekir. Bu işi göz bebeği üstlenmiştir. Göze gelen ışığın fazla olması durumunda göz bebeği daralır ve ışık demetini azaltır, aynı şekilde az ışık gelmesi durumunda da tamamıyle açılarak daha fazla ışığın göz üçerisinde girmesini sağlar. Göz bebeğinden geçen ve şiddeti ayarlanmış olan ışınlar merceğe gelir. Merceğin oval bir yapısı bulunur ve içerisinde su mevcuttur. Işınlar mercekte de tekrar kırılarak retinaya ulaşır. Retine göz arka duvarının üçte ikisini kaplayan bir bölge olup 6 santimetrekarelik bir alanda 137 milyon adet ışığa duyarlı alıcı hücreyle donatılmıştır. Bu alıcı hücrelerin 130 milyonu çomak şeklinde olup siyah ve beyaz görmeyi, 7 milyonu da huni şeklinde olup renkli görmeyi sağlar.

Görme işlemi bu kadar karmaşık olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Göze gelen ışınların alıcı hücreler vasıtasıyla beyne gönderilme hızı saatte 500 kilometre hızla gerçekleşirken beynin gördüğünü algılama ve karar verme aşaması da dahil görme olayı saniyenin binde ikisi kadar bir sürede gerçekleşir.

Görüntünün meydana gelmesi

    Şekil 1. Gözün yapısı ve görüntünün oluşumu.

 

 

Göz Sağlığı

Vücudumuzun belki de en özenilerek yaratıldığı bu karmaşık ve hassas yapısıyla bize dış dünyayı algılamamızı sağlayan gözlerimize iyi bakmamız ve göz sağlığımızı daima kontrol altında tutmamız gerekir. Bu nedenle bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir:

 • Düzenli aralıklarla göz hastanelerine veya polikliniklere giderek göz muayenesi yaptırmak gerekir.
 • Gözlerde sulanma, kaşıntı, göz ağrısı, gözleri kısarak bakma gibi şikayetler varsa göz hastalıkları belirtisi ortaya çıkmış demektir. Hemen göz muayenesine gitmek gerkir.
 • Çalışılan ortamda aşırı ışık veya az ışık olması göz açısından sakıncalı olup yumuşak ve sarı ışıkta çalışılmalıdır.
 • Uzun saatlerce bilgisayar başında durmak göz kırpmayı azaltacağından göz kuruluğu oluşturabilir.
 • Güneş ışığına çok maruz kalmak gözlerimizde katarakt oluşmasına sebep olur. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
 • Güneş gözlüğü kullanırken kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durmak gerekir.

Göz Hastalıkları

Gözlerde doğuştan gelen veya çevresel ortamlardan kaynaklanan bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden gözlerle ilgili olan belirtiler il gözlendiği anda muayene olmak en doğrusudur. Göz hastalıklarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Astigmat; astigmat korneanın yuvarlak olması gerekirken yassılaşıp yumurta şeklinde olmasıyla gerçekleşir. Genellikle doğştan gelen bir bozukluk olup göz çevresinde ağrı, gölgeli görme, sık sık gözlerde arpacık oluşması gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Astigmat belli dereceye kadar ilerlememişse ve şikayet yoksa tedavi gerektirmez iken, ilerlemiş ise gözlük, kontakt lens veya refraktif cerrahi ile düzeltilmesi gerekir.
 • Göz Tembelliği; Ambiyopi olarak da adlandırılan göz tembelliği, genellikle genetik bir hastalık olup kişinin üç boyutlu olarak görmesinde bozukluk oluşturmaktadır. Özellikle bebeklerin 1 yaşına geldiklerinde göz tembelliği olup olmadığı konusunda kontrollerin yapılması gerekir.
 • Şaşılık; Gözlerde şaşılık en sık görülen bir hastalık olup bir gözün açısının kayması olarak adlandırılır. Şaşılığın nedenlerinin tam olarak bilinmemesinin yanında belirtileri, çift görme, gözde ağrı, değişik baş pozisyonları, okumada zorluk gibi sıralanabilir. Şaşılık erken dönemlerde teşhis edilmelidir. Tedavi için gözlük kullanımı ve cerrahi operasyonlar yapılabilir.
 • Katarakt; Göz bebeği arkasındaki merceğin saydamlığını kaybetmesi olarak tanımlanan katarakt, %90 oranında yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkar. Bunun yanında bazı durumlarda genetik yatkınlıklar ile de çıkabilir. Katarakt olan kişiler görüntüyü sanki buzlu bir camın arkasından bakıyormuş gibi veya göze perde inmesi gibi betimlerler. Belirtileri, renklerin matlaşması, görmenin yavaş yavaş azalması, çift görme, gece ışık yansımaları gibi ortaya çıkabilir. Kataraktın tek tedavisi cerrahi olup en yaygın kullanılan cerrahi tedavi FAKO yöntemidir.
 • Keratokonus; Bu göz hastalığı korneanın incelmesi, sivrileşmesi veya bombeleşmesi(Konileşmesi) şeklinde ortaya çıkar. Genellikle genetik yatkınlık sebep olarak görülür.  Gözlerde alerji ve kaşıntı, ailede bu hastalığın olması, astigmatın artması, gözlük numarasının sık değişmesi gibi belirtiler ile keratokonus şüphesi doğar. Hastaların şikayetleri ise bulanık görme, çift görme, okuma güçlüğü ve ışık hassasiyeti durumlarıdır. Hastalığın ilerlemesini durdurma amaçlı tek yöntem Korneal Çapraz Bağlama tedavisi olup, görüntü kalitesini artırma amaçlı gözlük tedavisi, özel kontakt lensler, kornea içi halka tedavisi ve ileri dönemler içinse kornea nakli yapılabilmektedir.
 • Glokom; Bu hastalık göz içi basıncının sıkça yükselmesi nedeniyle görme sinirinin hasara uğraması olarak tanımlanır ve göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilinir. Glokom hastalığı sinsi bir hastalık olup kendini son aşamaya geldiği zaman hissettirir bu nedenle geç farkedildiğinde ciddi tahribat oluşturur. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ancak rutin göz muayenelerinde bulunmaktadır. Tedavi olarak, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve lazer tedavisi gibi seçenekler mevcuttur.

Göz hastalıklarının hepsinde erken tanı çok önemli bir yer tutmaktadır. Hem gözün yapısının bozulmaması hem de görme sinirlerinin hasar görmeden önce önlem alınması çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu nedenle rutin göz muayenelerine gidilmesi veya hastalık belirtileri ilk çıkmaya başladığı anda hemen bir göz hastanesine veya göz polikliniğine giderek muayene olunması gerekir.

Rehberimizde bulunan Hastaneler ve sağlık kuruluşları kategorisinde bulunduğunuz yere yakın olan polikliniklere giderek en kısa zamanda göz muayenenizi yaptırmanızı diler, sağlıklı günler dileriz.


İLGİLİ FİRMALAR

ÖZEL FEYZA EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

ÖZEL FEYZA EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Amasya'da özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri vermekteyiz....

ÖZEL VİZYONGÖZ TIP MERKEZİ

ÖZEL VİZYONGÖZ TIP MERKEZİ

Denizli Merkez'de son teknoloji cihazlarımız ile katarakt, şaşılık tedavisi, gl...

OP. DR. İBRAHİM ÇOLHAN

OP. DR. İBRAHİM ÇOLHAN

Genel cerrahi, diabet cerrahisi, gastrik by pass, mide fıtığı tedavisi, mide hast...

ÖZEL İNCİ GÖZ HASTANESİ

ÖZEL İNCİ GÖZ HASTANESİ

Göz hastalıkları ve tedavileri konusunda uzman kadromuz ile Sakarya ilinde ve çev...

ÖZEL ALLEBEN TIP MERKEZİ

ÖZEL ALLEBEN TIP MERKEZİ

Gaziantep'de faaliyet gösteren tıp merkezimiz, bünyesinde fizik tedavi ve rehabili...

MAVİ AY GÖZ MERKEZİ

MAVİ AY GÖZ MERKEZİ

Mavi Ay Göz Merkezi olarak uzman kadromuz ile son teknoloji modern cihazlarımızı...